Ukrajna is elvérezhet Zelenszkij Magyarország és Szlovákia elleni kegyetlen bosszújában
Az ukrán elnök nem is Oroszországnak akart ártani elsősorban.
Magyarország képviselve lesz Skultéty László huszár földi maradványainak a szlovákiai Hegyesmajtényban (Mojtín) történő újratemetésén, ahol magyar beszéd is elhangzik majd – közölte az MTI-vel kedden Magyarország pozsonyi nagykövetsége.
Az újaradi temetőben májusban kihantolt és Szlovákiába szállított földi maradványok ünnepélyes újratemetésére katonai tiszteletadás mellett június 27-én kerül sor, a magyar huszár szülőfalujában, a szlovákiai Hegyesmajtényban. A pozsonyi nagykövetség tájékoztatása szerint a szertartáson – amelyre annak a templomnak a kertjében kerül sor, amelynek megépítését a legtöbb ideig szolgáló huszár is támogatta – Balogh Csaba nagykövet is részt vesz, valamint a szlovák fél meghívása alapján Magyarországról is érkezik vendég, az ő személyét azonban egyelőre nem pontosították.
Skultéty László újratemetése ügyében a múlt héten Prőhle Gergely helyettes államtitkár a Külügyminisztérium álláspontjáról tájékoztatta a budapesti román nagykövetet és az ideiglenes szlovák ügyvivőt. A szlovák diplomatánál Prőhle Gergely nehezményezte, hogy a szlovák fél előzetesen nem tájékoztatott terveikről. Továbbá azt kérte: az újratemetés alkalmával legyenek tekintettel Skultéty László kultúrtörténeti jelentőségére, biztosítsanak lehetőséget magyar felszólalásra, Skultéty László emléktáblája pedig legyen többnyelvű.
Eva Gábrisová, Hegyesmajtény polgármestere, aki elmondása szerint a huszár földi maradványainak Szlovákiába szállítását kezdeményezte, az MTI-nek azt nyilatkozta: Skultéty László földi maradványait egy új sírban helyezik el és a sírra a falu szülöttének rövid életrajzát megjelenítő emléktáblákat is elhelyeznek, négy nyelven, szlovákul, magyarul, németül és angolul.
A szertartás keretében ünnepi misére is sor kerül, amelyet Frantisek Rábek, a szlovák fegyveres erők püspöke és Tomás Gális megyéspüspök mutat be. Az újratemetésen a szlovák hadsereg díszőrségének, valamint a huszár nevét viselő pozsonyi hadtörténeti klubnak a 8. huszárezred korabeli egyenruháiba öltözött tagjai állnak majd díszőrséget.